CIMBÁLOVÉ MUZIKY

Folklór a cimbálové muziky na ZUŠ Viléma Petrželky
Výchova, poznávání a vytváření vztahu k lidové hudbě a folklóru má na naší ZUŠ dlouholetou tradici a naše cimbálové muziky vždy patřily a patří k předním hudebním souborům školy. Od 80. let se zde postupně vystřídalo několik výborných pedagogů, např. Jiří Šmíd, Eva Richterová, Martin Kachel, Eva Prauseová, Zdeňek Tofel, Václav Hlosta a v současnosti to je Petr Kolár. Z významnějších muzik v historii to byly např.
Od začátku 90. let do roku 2003 c.m. Galán a v letech 1999 - 2013 c.m. Úsměv. Obě muziky patřily stabilně k nejlepším souborům školy a získaly mnoho ocenění na přehlídkách a soutěžích, z nichž nejcennější byly 1. místa v Ústředních kolech soutěží ZUŠ.

Cimbálová muzika Kolíček
vznikla v r. 2006 a působí na naší škole dodnes. Věkový rozsah muzikantů je 16 – 24 let. Muzika hraje hudbu nejen vlastního regionu Slezska, ale také Valašska, Slovácka, Slovenska a poznává a učí se hudbu maďarskou, rumunskou a romskou. Kolíček účinkuje na různých soutěžích a přehlídkách a může se právem pyšnit 1. místem v Ústředním kole soutěží ZUŠ v r. 2012 v Mikulově a 2. místem v Krajském kole soutěže v r. 2015 v Havířově.
Primášem muziky Kolíček je Petr Kolár jr.
Cimbálová muzika Kolíček pracuje pod vedením p. uč. Petra Kolára, který pro ni také upravuje veškeré skladby.

Cimbálová muzika Fěrtúšek
vznikla v roce 2009 a působí na naší škole dodnes. Věkový rozsah muzikantů ve Fěrtúšku je 9 – 18 let.
Muzika hraje hudbu hlavně vlastního regionu Slezska, pozvolna však poznává a hraje písně regionů Valašska, Slovácka a Slovenska.
Tato muzika získala na Krajských soutěžích ZUŠ v letech 2012 i 2015 v Havířově 2. místa.
Primáškou muziky Fěrtúšek je Jana Mertová.
Cimbálová muzika Fěrtúšek pracuje pod vedením p. uč. Petra Kolára, který pro tuto rovněž upravuje veškeré skladby.

 

Hudecká muzika Pentlička
vznikla v r. 2015 a je nejmladší muzikou na naší škole. Věkový rozsah muzikantů je zde od 6 let. Zde se nejmenší děti učí prvním návykům souborové hry a poznávání lidových písní. Muzika hraje písně vlastního regionu Slezska.
 

V našich cimbálových muzikách se vystřídalo již několik generací dětí, z nichž se mnozí věnují hudbě dále a hrají dodnes v dospělých muzikách a folklórních souborech a folkór a lidová hudba se jim stala neodmyslitelnou součástí každodenního života a celoživotním koníčkem. Toto je cesta k předávání folklórních hudebních tradic a odkazů našich předků a my jsme právem hrdi na to, že můžeme k tomuto na naší škole přispět svým dílem.