ODDĚLENÍ BICÍCH NÁSTROJŮ – PALIČKY

jsou nejdůležitější pomůckou bubeníka, prodloužením jeho těla umožňující efektivní hru. Na této stránce naleznete několik informací týkajících se volby paliček pro studium v našem oddělení bicích nástrojů.

Žáci si do hodin nosí své vlastní paličky. Oddělení bicích nástrojů není zařízeno ani na půjčování, ani na prodej. V krajních případech může mít opakované zapomínání paliček žákem za následek odpadnutí hodiny.

Zde je několik rad pro žáky a rodiče:

Na českém trhu je celá řada kvalitních firem. Namátkou jmenuji VIC-FIRTH, VATER, BALBEX, PRO MARK, R-STICK a další. Tyto firmy používají různé materiály a vyrábějí různé tvary a velikosti. Problematika je pestrá až k nepřehlednosti. Pokusím se zde kritéria zjednodušit pro potřeby výuky.

1/ Dřevo paliček:
Materiálů je celá řada. Nejčastější však je HABR a HICKORY. Světlejší habr je lehčí, ale méně odolný. Hickory je obvykle dražší. Pro výuku schvaluji oba materiály, ale i jiná dřeva.

 

 

 

 

 

Jinak zajímavé paličky s kovovým jádrem nebo z karbonových vláken si ponechejte pro hraní s kapelou, do ZUŠ je prosím nenoste.

 

 

 

 

 

Rovněž špejle – velmi vhodné pro experimentování se zvukem v kapele – pro výuku nedoporučujeme.

 

 

 

 

 

2/ Materiál hlaviček:
Paličky jsou buď celodřevěné, nebo s plastovou hlavičkou. Obojí jsou vhodné. Celodřevěné mají jemnější zvuk při úderech na činel, hlavičky se však brzy olupují, zvuk je pak nevyrovnaný, hodně opotřebované paličky poškozují školní nástroje. Pro účely výuky doporučuji spíše plastové hlavičky. Paličky déle vydrží a nemusím být stále ve střehu, jestli jejich opotřebení nepřekročilo únosnou míru vzhledem k ničení blan.

 
ANO   NE!

 

3/ Rozměry a tvar paliček:
Extrémy mohou znesnadňovat hraní a poškozovat školní nástroje. Číselné a písmenné označení paliček (například 5A) souvisí s obvodem (průměrem) paličky, písmeno pak s jejím určením (rock, jazz apod.). Zpravidla – čím vyšší číslo, tím tenčí(!) paličky. Slovní označení paliček (např. Ringo I) pak ještě souvisí s jejich dalšími vlastnostmi. Prakticky není možné se v situaci na trhu spolehlivě zorientovat. Dobré však je, když firmy uvádějí poměr průměru a délky, protože celá řada paliček číselné označení v názvu ani nemá. Odvolává se pouze například na slavné jméno (Buddy Rich a podobně).
Obecně platí, že jakýmsi středem je velikost 5A (14,0/407 mm), případně silnější 5B (15,0/410 mm). Neradi vidíme v ZUŠ velikost 2B (16,0/407 mm) která zejména v hickory variantě může ničit jemnější činely. Ačkoli to vypadá, že zde navrhujeme raději tenčí paličky, není tomu úplně tak. Hraje-li slabá, drobná dívka paličkami 7A (13,5/407 mm), zvuk bývá zase příliš nevýrazný. Na komornější jazz jsou však tyto paličky více než vhodné.

NE!
ANO
ANO 

Závěrem dodáváme, že pro počátky výuky bude vhodné používat paličky příliš nevybočující ze „zlaté střední cesty". Koupíte-li paličky uznávané firmy z HICKORY s plastovými hlavičkami a s velikostí 7A pro menší děti či 5A nebo 5B pro starší žáky, nic tím nepokazíte a během let se potřeby žáka zkonkretizují do oblíbené značky, velikosti a typu.