ODDĚLENÍ BICÍCH NÁSTROJŮ
(pro získání podrobných informací můžete navštívit web učitele http://www.tomaschmura.com/)

Aktuální informace: Vypadá to, že pro školní rok 2022/23 mám obsazeno... a několik zájemců v pořadníku na školní rok další.
Ale nezoufejte, kontaktujte mě e-mailem tomaschmura@seznam.cz a uvidíme, co by se dalo udělat.

Milí zájemci o bicí nástroje. Vítejte na stránce oddělení bicích nástrojů naší ZUŠ. Váš zájem mě velmi těší a „hned u vchodu“ vám dodám odvahu vyvrácením několika mýtů o bicích nástrojích.

 Prvním z Vašich dotazů bývá, zda pro přijetí nejste příliš staří (nebo naopak mladí) a jak přísné jsou „přijímací zkoušky“. Přijímáme uchazeče od 7 do 17 let po krátkém přátelském pohovoru.  Opravdu se nemusíte obávat, že bubeník musí hned umět noty, že musí dokázat „dělat každou končetinou něco jiného“ a že musí mít dokonalý smysl pro rytmus. To vše se teprve budete učit – pomalu a trpělivě – pod dohledem zkušeného pedagoga. Není také pravda, že výuka na bicí nástroje je neodmyslitelně spjata se „strašlivým hlukem v bytě“. Bubeníci mají k dispozici „němé pomůcky“ a cvičit je možno i na půdě školy.

Dalším mýtem, na který je možno zapomenout, je, že bicí nástroje jsou nesmírně nákladné. Pokud budete využívat školní cvičebny, náklady se zredukují na platbu školného a nákup paliček v ceně několika desetikorun. Pokud budete chtít později investovat do bicí soupravy, rád Vám poradím. Zde je to s cenou jako ve všech oborech. Starší nástroj při troše štěstí seženete za pár tisíc. Pokud však nevíte co s penězi, horní hranice je samozřejmě takřka neomezená.

Oddělení bicích nástrojů je relativně malé (s jedním vyučujícím a 22 žáky), to mu však neubírá na výraznosti. Charakteristickým prvkem je pestrost výuky – šíře nabídky vzdělávání. Dominantním zaměřením je hra na bicí soupravu. Pro ni máme několik kvalitních akustických souprav a elektrickou soupravu. Žáci, kteří nevlastní svůj nástroj, mají k dispozici cvičebnu. Tympány a další orchestrální bicí, marimba i etnické perkuse mohou být zajímavou součástí výuky.

Pro uchazeče o přijetí na konzervatoř máme veškeré nástroje, notové materiály i know-how, které jsou pro toto životní rozhodnutí potřebné. Výuka může být doplněna zasvěcováním do tajů notačního software Finale a dalšího software pro elektronické zpracování hudby.

Ve školním roce 2008/2009 prošlo naše oddělení revoluční proměnou. Byli jsme vybráni firmou FAST jako ZUŠ, která bude prezentovat jí prodávané nástroje – bicí soupravy MAPEX a činely ANATOLIAN – prostřednictvím výuky a používáním na akcích. Tato akce trvá dodnes. Materiální vybavení však není všechno. Důležitá je hlavně metodika výuky. Dbáme na neustálou konfrontaci s odbornými informacemi od světoznámých pedagogů a hráčů prostřednictvím publikací, videoškol i osobními kontakty s hráčskou špičkou ČR. Už mnoho let na škole pracuje soubor bicích nástrojů a žáci, kteří nemají vlastní kapelu se mohou realizovat v souborech na půdě školy. Např. v poprockové skupině, ve školním orchestru a podobně.

ZAJÍMÁ-LI VÁS SOUBOR BICÍCH NÁSTROJŮ „DR.UM“, KLIKNĚTE SEM