ODDĚLENÍ BICÍCH NÁSTROJŮ
Web učitele: http://www.tomaschmura.com/

cara_z_palicek

Milí zájemci o bicí nástroje. Vítejte na stránce oddělení bicích nástrojů naší ZUŠ. Váš zájem nás velmi těší a „hned u vchodu“ Vám chceme dodat odvahu vyvrácením několika mýtů o bicích nástrojích.

Prvním z Vašich dotazů bývá, zda pro přijetí nejste příliš staří (nebo naopak mladí) a jak přísné jsou „přijímací zkoušky“. Přijímáme uchazeče od 7 do 17 let po krátkém a přátelském pohovoru.  Opravdu se nemusíte obávat, že budoucí bubeník musí hned umět noty, že musí dokázat „dělat každou končetinou něco jiného“ a že musí mít dokonalý smysl pro rytmus. To vše se teprve budete učit - pomalu a trpělivě - pod dohledem zkušeného pedagoga. Není také pravda, že výuka na bicí nástroje je neodmyslitelně spjata se „strašlivým hlukem v bytě“ zapříčiněným domácím nácvikem. Bubeníci už mnoho let mají k dispozici „němé pomůcky“ a cvičit je možno i na půdě školy.

Dalším mýtem, na který je možno zapomenout, je, že bicí nástroje jsou nesmírně nákladné. Pokud budete využívat školní cvičebny, veškeré náklady se zredukují na platbu školného a nákup paliček v ceně několika desetikorun. Pokud budete chtít později investovat do bicí soupravy, rádi Vám poradíme. Zde je to s cenou jako ve všech oborech. Starší nástroj při troše štěstí seženete za pár tisíc. Pokud však nevíte co s penězi, horní hranice je samozřejmě takřka neomezená.

Oddělení bicích nástrojů ZUŠ Ostrava-Hrabůvka je relativně malé (s jedním vyučujícím a 22 žáky), to mu však neubírá na výraznosti. Prvním nápadným prvkem je pestrost výuky – šíře nabídky vzdělávání. Jejich výčet najdete v následujících odstavcích. Vedle tohoto kvantitativního pohledu však je zde i důležitý aspekt kvality – hloubky znalostí a dovedností, které žákům nabízíme.

O vysoké odbornosti svědčí nejen pověst oddělení v rámci republiky, ale i hmatatelné stránky věci. Na půdě školy totiž vznikly publikace: Univerzální škola hry na malý buben a bicí soupravu“ - v současnosti již 400 stránková příručka, zvuková encyklopedie Hudební prvky“, značný počet skladeb pro soubor bicích nástrojů a řada dalších pomůcek. Důležité je, že všechny tyto práce vznikly „na míru“ žákům oddělení a po dlouholetých zkušenostech s jejich výukou a jsou každodenně používány.

Oddělení je vybaveno pro všechny směry výuky. Dominantním zaměřením je hra na bicí soupravu. Pro ni máme několik dobře vybavených akustických souprav a elektrickou soupravu. Žáci, kteří nevlastní svůj nástroj, mají k dispozici cvičebnu. Symfonické tympány, nebo marimba mohou být zajímavou součástí výuky, stejně jako etnické perkuse a orchestrální bicí.

Pro uchazeče o přijetí na konzervatoř máme veškeré nástroje, notové materiály i know-how, které jsou pro toto životní rozhodnutí potřebné. Výuka může být doplněna zasvěcováním do tajů notačního software Finale a dalšího software pro elektronické zpracování hudby.

Ve školním roce 2008/2009 prošlo naše oddělení revoluční proměnou. Byli jsme vybráni firmou FAST jako ZUŠ, která bude prezentovat jí prodávané nástroje – bicí soupravy MAPEX a DIXON, a také činely ANATOLIAN – prostřednictvím výuky a používáním na akcích. Tato akce trvá dodnes.

Materiální vybavení však není všechno. Důležitá je hlavně metodika výuky. Dbáme na neustálou konfrontaci s odbornými informacemi od světoznámých pedagogů a hráčů prostřednictvím publikací, videoškol... i osobními kontakty s hráčskou špičkou ČR. Už mnoho let na škole pracuje soubor bicích nástrojů a žáci, kteří nemají vlastní hudební skupinu, se mohou realizovat v rozličných souborech na půdě školy. Např. v poprockové skupině, ve školním orchestru a podobně.

ZAJÍMÁ-LI VÁS SOUBOR BICÍCH NÁSTROJŮ „DR.UM“, KLIKNĚTE SEM

OSTRAVA VÝUKA BICÍ SOUPRAVA NÁSTROJE HUDEBKA BUBEN STUDIUM UČITEL BUBNY ROCKOVÉ BICÍ

 

DRUM TRANSCRIPTION DRUM SHEET OF MUSIC DRUM SCORE DRUM CHART BANDS
PARTY NOTY BICÍ SOUPRAVY RŮZNÝCH KAPEL
TOMAS CHMURA