HUDEBNÍ SOFTWARE

Na této stránce chceme pro naše žáky, učitele i pro nejširší veřejnost shromažďovat odkazy týkající se především bezplatně šířených programů na zpracování hudby, fotografií a videa. Naši učitelé se s Vámi pokusí podělit o své zkušenosti s těmito užitečnými pomocníky moderního umělce. Stránka obsahuje zkušenosti a postřehy našich učitelů s používáním těchto programů a prográmků, rozhodně však neručíme za žádné obtíže, které Vám vzniknou při stahování, instalaci či používání těchto software. To je čistě mezi Vámi a Vaším počítačem.

Metronom online
Zde Vám přinášíme několik odkazů na metronomy, které si nemusíte ani kupovat, ani stahovat do počítače, natož instalovat. Stačí připojení k internetu, kliknutí na odkaz, nastavení a spuštění metronomu. Vyberte si svůj oblíbený, ovládání všech je velmi snadné.
http://www.metronomeonline.com/
http://bestmetronome.com/
http://www.all-guitar-chords.com/metronome.php
http://www.webmetronome.com/

Ladička online
Hráči na smyčcové a strunné nástroje se ustavičně potýkají s laděním a ne vždy je po ruce vhodný přístroj. Proto zde máme ladičky online. Stačí připojení k internetu, kliknutí na odkaz, nastavení a spuštění.
http://www.gieson.com/Library/projects/utilities/tuner/
http://www.tunemybass.com/
http://www.guitarforbeginners.com/onlinetuner.html

Metronom Beats
je metronom pro smartphone s operačním systémem Android a umí téměř vše, co od moderního metronomu můžete žádat. Ovládání je tak intuitivní, že je zbytečné je blíže popisovat, za zmínku však stojí, že je zde skvělá funkce "Tap Tempo" kde ťukáním na symbol bubínku můžete určovat tempo skladby kterou právě posloucháte.
Pro ty, kteří nehoví angličtině snad zde jen několik výrazů:
- Settings = nastavení
- Beats per bar = počet dob v taktu (nastavíte si 4-dobý, 3-dobý či jiný takt)
- Clicks per beat = počet kliknutí v době
(rozdělí Vám doby na osminy, trioly a podobně, zvolíte-li číslo 1, budou znít jen čtvrtiny)
- Emphasise first beat = zvýraznění první doby v taktu
Zajímavá jsou tlačítka se symbolem procent. Vy jste si sice nastavili, že Vaše písnička se má hrát v tempu 120BPM, ale ještě ji tak rychle nezahrajete. Pustíte si je tedy nejdříve v 25% tempu, potom v 50% atd.
Pozor, karta s nastavením zvuku (kde se dá vybrat výška tónu kliků a podobně) se Vám zobrazí až po stisknutí tlačítka menu na Vašem telefonu.

Gstrings
je elektronická ladička pro smartphone s operačním systémem Android. Nenechejte se zmýlit názvem, nefunguje pouze pro strunné nástroje. Ovládání je velmi snadné – pro ty kteří nehoví angličtině snad zde jen několik výrazů:
- Tune Auto = automatické ladění (nahoře Vám ukáže písmeno - tón který hrajete a podle ručičky ukazatele vidíte, zda jste nízko nebo vysoko. Pokud potom chcete používat jiné funkce, stiskněte „Stop Tuning“)
- Tune „a“ = ladění tónu „a“
(nebo jiného tónu, který si nastavíte posouváním řady písmen nahoře na displayi). Tímto tlačítkem chete po ladičce, aby Vám zkontrolovala správné naladění např. struny „a“. Tón zahrajete a podle ručičky ukazatele vidíte, zda jste nízko nebo vysoko.
- Sound „a“ = zvuk „a“. (nebo jiná tón) Chcete-li ladit podle sluchu, nechejte si ladičkou tón přehrát.
Pozor, karta s dalšími možnostmi nastavení ladičky se Vám zobrazí až po stisknutí tlačítka menu na Vašem telefonu.

Audacity
je program na úpravu hudby pro počítače s Windows i Mac. Ovládání není pro počítačové začátečníky, ale při troše snahy se dají informace získat z návodů, diskuzí na internetu a v mnohém pomůžou „bubliny“ která se objeví při najetí myší na jednotlivé ovládací prvky. V naší ZUŠ je program některými učiteli téměř každodenně využíván při úpravě nahrávek se kterými pak žáci hrají. Vedle běžného stříhání, zesilování a zeslabování skladeb jsou vynikajícími funkcemi zpomalování a zrychlování hudby (bez změny ladění), změny tóniny a podobně.
Program má jednu slabůstku, a to skutečnost že k práci s mp3 potřebuje tzv. kodek LAME. Nebojte se této malé překážky. Tento kodek je pomocný prográmek který stáhnete například zde. Pamatujte si pak, kam jste jej ve Vašem PC uložili. Až se jej Audacity bude dožadovat, „zavedete“ jej na toto místo a s kodekem (encoderem) LAME jej „skamarádíte“. Pak už program poběží bez dalších požadavků.
Opravdu podrobný návod k programu naleznete ZDE.

Wavosaur
je velmi jednoduchý program pro nahrávání, přehrávání a úpravu zvuku v počítači. Jeho předností je, že neobsahuje velké množství funkcí, se kterými by si měl hudebník nutkání hrát a může se tedy soustředit jen na hudbu. Je zdarma a netřeba jej instalovat. Tip: Je vhodný jako přehrávač pro hudebníky, kteří chtějí s nahrávkou cvičit nebo ji stahovat do not. Stačí krátkou část zvuku označit myší a ověřit, zda je tlačítko Loop aktivní a označená nahrávka se po zmáčknutí mezerníku přehrává stále dokola a krátký úsek je možné brzy důkladně procvičit nebo zapsat do not.

TempoPerfect Metronome Software
je výborný metronom pro počítače s OS Windows. Stejně jako u výše uvedeného metronomu pro mobilní telefony se snadno zorientujete ve všech funkcích. Namísto počtu kliknutí v době však je zde uveden termín SubDivs. Slovo subdivision se dá zde přeložit jako „podhodnoty“, jinými slovy – osminy, trioly, šestnáctiny atd.

Musescore
Hudební notační program pro Windows, Mac a Linux. Je to velice sympatický, jednoduchý freeware v češtině, který jeho tvůrci stále vyvíjí. Svou praktičností a spolehlivostí je zcela použitelný pro psaní not pro běžnou potřebu. Lze importovat formáty XML, MIDI, soubory Capela a další. Z programu lze exportovat do několika grafických i zvukových formátů. Nevýhodou je absence tabulatury ve verzi 1.2. Vývojáři však slibují, že ve verzi 2.0, tabulaturu bude možné psát a také importovat například z programu Guitar Pro. Jde o skvělý notační nástroj s minimem technických chyb, který uživatele příliš neobtěžuje obsluhou a technickými problémy.

Jammit
Webová stránka a software Jammit je vymoženost, kterou česká hudební veřejnost ještě příliš nevzala na vědomí. Přitom si zde na své mohou přijít kytaristé, baskytaristé, bubeníci, zpěváci a hráči na klávesové nástroje. Na webu se praví doslova: „Isolate or remove an instrument from the mix & jam with the original multi-tracks!“ Což znamená, že si můžete z originální nahrávky Vaší oblíbené kapely izolovat hlasy jednotlivých nástrojů, nebo je naopak odstranit a pak „jamovat“ s touto kapelou.
Funguje to tak, že si na jammit.com vytvoříte účet. To se podobá – více než čemukoli jinému – založení e-mailové schránky. Potom si můžete nainstalovat program Jammit. Ten byl původně dělaný pro počítače Mac. Na Jammit je nabízena i pokusná verze pro Windows 7 a Windows Vista (chystá se i pro další OS), která jakžtakž funguje. Poté si vyberete  skladbu, kterou byste si chtěli zahrát. Zde je třeba si uvědomit, jaký nástroj Vás zajímá. Zakoupíte-li si verzi pro kytaristy, nebudete moci izolovat ani umlčovat hlas bicích nástrojů! Výběr je opravdu úžasný. Kvalitní rocková hudba vynikajících kapel v bohaté nabídce, která každým dnem roste. Chcete si zahrát vybraný song (například s legendárními Deep Purple) na bicí soupravu, zakoupíte si platbou přes internet odpovídající track a potom můžete se skladbou dále pracovat. Například umlčet bicí soupravu, nechat hrát jen kapelu s klikem... Předtím si můžete „naposlouchat“ jen bicí soupravu bez kapely a podobně. Cena skladeb se pohybuje mezi dvěma a šesti americkými dolary. Vše si můžete – ještě před zakoupením – vyzkoušet na tzv. demo songu, což je část skladby kterou Jammit poskytuje zdarma.
Seznam nevýhod a vad Jammitu je bohatý. Program často „zamrzá“ a „padá“, což lze mnohdy ukončit jen přes správce úloh Vašeho počítače. Uživatelské rozhraní je poněkud nesrozumitelné, neintuitivní a strávíte mnoho času a zlobení, než pochopíte jak vše zprovoznit. například spuštění přehrávače z knihovny zakoupených songů se dělá dvojklikem na název songu, což pouhým pohledem prostě nezjistíte. Zakoupené tracky si nemůžete uložit a pouštět na jiném PC jako mp3. Bez aplikace určené zejména pro iPad, iPhone, iPod Touch a podobně to prostě nefunguje. Velkým pomocníkem zde však může být program Audacity, kterým si můžete songy přehrávané Jammitem nahrát a uložit jako zvukový soubor. Nesmíte se však nechat odradit tím, jak se Audacity a Jammit budou "prát" o váš počítač.
Nahrávání je mnohdy dramatickou záležitostí neuskutečnitelnou bez různých "fint" na které musíte přijít sami. Když se vám podaří "rozjet! oba programy, ještě není vyhráno a "zamrzání" je na denním pořádku. Jammit můžete nainstalovat až na 5 počítačů a prostřednictvím Vašeho účtu se songy pracovat z různých míst. Songy lze přehrávat i zpomaleně. Nedoporučujeme však nahrávat zpomalené songy. Prodlužuje se tím doba nahrávání a tím se zvyšuje možnost problémů. Lepší je stopu nahranou do Audacity zpomalit až tam. Noty vašeho nástroje nelze uložit žádným způsobem! Lze je pouze postupně sejmout způsobem ALT+PrtScn, uložit jako obrázky – a protože takto vám vznikne třeba i 20ti stránkový part, asi je nejjednodušší noty znovu přepsat. Pokud však někde seženete kvalitní part (třeba ze zdroje, který s Jammit nesouvisí) máte samozřejmě vyhráno.
Tolik nevýhod a obtíží a ještě za vaše peníze! Má to smysl? Odpověď je – ANO. Jammit.com je sice nedokonalým, zato prozatím jediným bohatým zdrojem hodnotných „play-along tracks“ a všelijaké play along CD či mp3 na různých webech jej nemohou předčít rozmanitostí a kvalitou. ta spočívá v tom, že se jedná o originální nahrávky, kdežto mnoho play-alongů bývá uměle vytvořeno, zpěv je zde nahrazen elektronickými klávesami a dalšími nevkusnými napodobeninami. Většina kapel si dosud neuvědomila možnosti, které skýtá nahrávání ve studiu. Nechají tam spousty financí a odnesou si „výrobek“ v podobě hotové hudby. Na možnost získat „za jedny peníze“ také vyučovací pomůcku pro všechny zúčastněné nástroje dosud nepomýšlejí, anebo projekt nahrávky není jejich majetkem a nahrávací společnost nějaké playalongy prostě neřeší. 
V naší ZUŠ je už v používání několik songů zakoupených z Jammit. Výsledek je vynikající a ve vhodném zvukovém editoru lze stopy upravit tak, aby na koncertech posluchači slyšeli pouze kapelu, zatímco žák ve sluchátkách slyší kapelu s klikem nebo kapelu s bicí soupravou. Podtrženo, sečteno, přes všechny nevýhody doporučujeme vyzkoušet playalongy z Jammit.