SOUBOR BICÍCH NÁSTROJŮ „DR.UM“
Na této stránce se dovíte prakticky vše o souboru bicích nástrojů, který má na naší ZUŠ už dlouholetou tradici.

V horní části stránky naleznete aktuální informace o momentální struktuře a práci souboru, níže si pak můžete přečíst něco o historii tohoto uskupení a další obecné i zajímavé informace.

Asi nejefektnější pak pro vás patrně budou videozáznamy z koncertních vystoupení souboru umístěné ve fotogalerii a ve videogalerii oddělení bicích nástrojů.

cara_z_palicek

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

Soubor připravuje vlastní aranžmá skladby Twenty One Pilots - Fairly Local:

Hráči na velké bubny: Vojtěch Dybal, Josef Kriho, Pavel Chovanec
Hráči na Hi-Hat a činely: Tereza Ujházy, Tomáš Deingruber, Vojtěch Mokoš
Hráči na tomtomy: David Hlinka, Michal Matoška, Dominik Mutina, Vojtěch Lukáš, Jiří Malík
Hráči na malé bubny: Jonáš Vozníček, Petr Matoušek, Maxim Raška

cara_z_palicek

VŠEOBECNÉ INFORMACE O SOUBORU

Soubor bicích nástrojů vznikl na naší ZUŠ brzy po založení oddělení bicích nástrojů, přibližně roku 1993. Tak jak přicházeli a odcházeli žáci, měnila se i tvář souboru. Od skromného tria či kvarteta po respekt budící – třeba i dvacetičlenná seskupení. Až na malé výjimky žáci obvykle hrají kompozice učitele psané zpravidla „na tělo“ momentálnímu složení souboru.

logo_souboru Ve školním roce 2010/2011 soubor přijal název „DR.UM“, což je slovní hříčka na téma „doktor Um“ a anglické „drum“ – buben. Do instrumentáře přibral perkuse, tympány a někdy i melodické bicí nástroje. Členství v souboru „DR.UM“ je zcela dobrovolné, přesto se práce v něm zpravidla účastní takřka všichni žáci oddělení, kteří mají alespoň trochu zájmu o bicí nástroje. Zde je odznak člena souboru.

 Soubor nacvičuje zpravidla jednu kompozici za školní rok. Někdy se zabývá nácvikem skladby typu „drum corps“, což představuje  malé bubny, tenorové bubny a někdy i velký buben s činely. Tento způsob hraní má velkou tradici například v USA nebo ve Švýcarsku a žáci si na něm procvičí stavební kameny hráčské techniky, tzv. rudimenty. Jindy se vyžijí žáci , kteří mají zájem o petnické perkuse (djembé, conga atd.). Ať tak či onak, zahrají si všichni. Od těch nejzdatnějších (ti se ujmou improvizovaných sól či melodické linky), až po úplné začátečníky a hosty – nebubeníky, kterým svěříme nenáročné party dřívek, trianglu či závěrečného gongu :-)