SOUBOR BICÍCH NÁSTROJŮ „DR.UM“
Na této stránce se dovíte prakticky vše o souboru bicích nástrojů, který má na naší ZUŠ už dlouholetou tradici.

V horní části stránky naleznete aktuální informace o momentální struktuře a práci souboru, níže si pak můžete přečíst něco o historii tohoto uskupení a další obecné i zajímavé informace.

Asi nejefektnější pak pro vás patrně budou videozáznamy z koncertních vystoupení souboru umístěné ve fotogalerii a ve videogalerii oddělení bicích nástrojů.

cara_z_palicek

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

Na dubnový koncert Oddělení bicích nástrojů soubor Dr.Um Junior (žáci 7 - 10 let) nacvičuje skladbu Earth, Wind & Fire - September v úpravě pro nahrávku a perkuse.

cara_z_palicek

VŠEOBECNÉ INFORMACE O SOUBORU

Soubor bicích nástrojů vznikl na naší ZUŠ brzy po založení oddělení bicích nástrojů, přibližně roku 1993. Tak jak přicházeli a odcházeli žáci, měnila se i tvář souboru. Od skromného tria či kvarteta po respekt budící – třeba i dvacetičlenná seskupení. Až na malé výjimky žáci obvykle hrají kompozice učitele psané zpravidla „na tělo“ momentálnímu složení souboru.

logo_souboru Ve školním roce 2010/2011 soubor přijal název „DR.UM“, což je slovní hříčka na téma „doktor Um“ a anglické „drum“ – buben. Do instrumentáře přibral perkuse, tympány a někdy i melodické bicí nástroje. Členství v souboru „DR.UM“ je zcela dobrovolné, přesto se práce v něm zpravidla účastní takřka všichni žáci oddělení, kteří mají alespoň trochu zájmu o bicí nástroje. Zde je odznak člena souboru.

 Soubor nacvičuje zpravidla jednu kompozici za školní rok. Někdy se zabývá nácvikem skladby typu „drum corps“, což představuje  malé bubny, tenorové bubny a někdy i velký buben s činely. Tento způsob hraní má velkou tradici například v USA nebo ve Švýcarsku a žáci si na něm procvičí stavební kameny hráčské techniky, tzv. rudimenty. Jindy se vyžijí žáci , kteří mají zájem o petnické perkuse (djembé, conga atd.). Ať tak či onak, zahrají si všichni. Od těch nejzdatnějších (ti se ujmou improvizovaných sól či melodické linky), až po úplné začátečníky, kterým svěříme nenáročné party dřívek, trianglu či závěrečného gongu :-)